Test poziomujący z angielskiego jest doskonałym sposobem na określenie swojego aktualnego poziomu znajomości języka angielskiego. Testy te są przydatne szczególnie dla osób, które chcą uczyć się języka angielskiego, ponieważ pomagają one określić, na jakim poziomie znajomości jesteśmy i w jaki sposób możemy poprawić swoje umiejętności.
Czy przygotować się do testu?
Dobry wynik testu poziomującego z języka angielskiego jest dla wielu osób ważny. Czy warto więc przygotować się do takiego testu? Tak, warto poznać typ testu, czy będzie to test składający się z pytań otwartych czy też pytań wielokrotnego wyboru. Trzeba również sprawdzić, czy istnieje limit czasowy na jego wykonanie. Metodycy nie polecają jednak intensywnego przygotowania się do testu jeśli chcemy sprawdzić swoje rzeczywiste umiejętności językowe i dobrać najlepszy dla siebie poziom nauki. Warto pomyśleć o teście nie jak o egzaminie – nie można go nie zdać i nie otrzymamy z niego oceny a dowiemy się jaki jest nasz poziom zaawansowania znajomości języka.
Czy test pisemny wystarczy do określenia naszego poziomu znajomości języka?
Zdecydowanie nie. Pisemne testy poziomujące są przydatne do określenia naszej biernej znajomości języka: gramatyki i słownictwa. Nie wszystkie sprawdzają takie umiejętności jak czytanie, pisanie i rozumienie ze słuchu. Przede wszystkim jednak nie sprawdzą naszej umiejętności mówienia i praktycznej komunikacji w języku angielskim. Może to zrobić wykwalifikowany egzaminator, metodyk lub konsultant językowy. Testy ustne pozwalają na określenie naszej praktycznej umiejętności porozumiewania się. Dopiero połączenie wyników testu pisemnego i ustnego pozwoli na pełną diagnozę naszej znajomości języka angielskiego.
Jakie korzyści daje wykonanie testu poziomującego z angielskiego?
Pełny test poziomujący z angielskiego (obejmujący część pisemną i ustaną) może przynieść wiele korzyści. Pierwsza z nich to ustalenie aktualnego poziomu zaawansowania – pierwszy krok do rozpoczęcia nauki angielskiego. Niezależnie jaką formę nauki wybierzemy – na kursie językowym, czy samodzielną naukę – musimy dowiedzieć się jaki jest nasz aktualny poziom znajomości języka. Druga równie ważna korzyść to sprawdzenie jakie są nasze mocne strony a nad jakimi aspektami języka musimy jeszcze popracować. Może okazać się, że nasza znajomość gramatyki jest na niższym poziomie niż znajomość słownictwa i umiejętność praktycznej komunikacji. Wówczas zalecany będzie kurs gramatyczny systematyzujący znajomość struktur gramatycznych. Test poziomujący służy więc również do wytyczania celów nauki języka. Nie tylko diagnozuje nasze umiejętności, ale pomaga w wyborze najbardziej dla nas skutecznej formy nauki.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum języków obcych Archibald.
Fot. Shutterstock