Na rozmowie kwalifikacyjnej na pytanie o wady nigdy nie powinno się odpowiadać zbyt otwarcie. Warto podać takie wady, które dla pracodawcy mogą stanowić zalety bądź z których da się wyjść obronną ręką. Z kolei w CV nie należy umieszczać dowolnych zainteresowań. Te nieprzemyślane mogą zniechęcić rekrutera. Dlaczego i jakie zatem wpisać? Przeczytaj!
Zbyt ogólne zainteresowania w CV
Błędem – choć nie kategorycznym, raczej wynikającym z niewykorzystania okazji do zaprezentowania się w atrakcyjny sposób – jest wpisanie w CV zainteresowań ogólnych. Podróże, sport, książki, filmy, muzyka – to nie powie rekruterowi niczego. Po pierwsze są to zainteresowania większości ludzi. Po drugie nie mówią niczego o kierunkach czy sposobach podróżowania, gatunkach filmowych, braniu udziału w festiwalach książkowych, talencie ani profesjonalnej wiedzy muzycznej. Po trzecie wyjdziesz na osobę nudną lub nieautentyczną.
Niekorzystne zainteresowania w CV
Niektóre zainteresowania lepiej zostawić dla siebie. Zwłaszcza takie, które kolidują ze stanowiskiem, na które się aplikuje, bądź też są kontrowersyjne. Miłośnik koncertów metalowych, sportów ekstremalnych czy degustacji alkoholu może nie zostać przyjęty do opieki nad dziećmi. Uczestnictwo w wiecach politycznych i manifestacjach także lepiej przemilczeć – praca to nie miejsce na politykę, religię ani ideologię.
Zainteresowania w CV, które warto mieć
W CV warto uwzględnić zainteresowania, które pozwolą poznać Cię lepiej i staną się zaczątkiem do unikalnej wymiany zdań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przedstawią Cię jako osobę odważną, pewną siebie, pełną pasji do rzeczy, na których Ci zależy, oraz posiadającą cechy, które przydadzą się na nowym stanowisku. Ale uwaga! Muszą to być prawdziwe zainteresowania, a nie takie, które wyłącznie dobrze brzmią. Jeśli zostaniesz o nie zapytany, musisz umieć się wypowiedzieć. Zadbaj o swoje CV i znajdź wymarzoną pracę w Lublinie bądź innym mieście.
Zdj. Shutterstock